Chorvátskom na bicykli: SPLIT - RIJEKA (5. diel)

Autor: Mária Mahútová | 3.1.2018 o 15:26 | Karma článku: 3,19 | Prečítané:  719x

Ostrov Pag nás nechce pustiť v našom putovaní ďalej. Nie že by sa nám nepáčil, ale schválený počet dní dovolenky v práci nás necháva v strehu. Čaká nás bleskový prechod z mesta Pag do Novalije. 

(text: Lukáš, foto/tipy: Mária, v hlavných úlohách #malavrtkafavoritka)

Deň VIII.

Po dvoch dňoch strávených u Velimíra opúštame bunker a v znamení priaznivejšej predpovede počasia (tú sme sledovali v telke a treba priznať, že asi chorvátsky až tak nerozumieme) vyrážame do mesta Novalja. Respektíve tam, kam sa nám podarí prísť, kým začne pršať. Z Pagu to malo byť cca 20 km. Dali sme 3 a prišlo to. Prvý lejak, my sme do nitky mokrí, ale šťastní...aspoň zatiaľ.

Prezliekli sme sa pod balkónom najbližšej budovy a počkali dáku tú hodinu, kým prestane pršať. Mali sme dostatok času na to, aby sme sa rozhodli zmeniť cestu do Novalije. Z Pagu tam idú totiž 2 trasy. Prvá asfaltová (náš pôvodný plán) je horský prechod s prekrásnymi výhľadmi z vrcholu na Velebit na jednej strane a široko-ďaleko na nekonečné more na strane druhej. Jej nevýhodou je, že je úzka v zákrutách a celkom frekventovaná. Druhá trasa je čistý off-road popri pobreží, a práve kvôli našim tenkým gumám sme ju chceli obísť. Nechceli sme, aby nám praskli (veď vieš, aké to je nepríjemné, keď ti praskne guma). Je však o pár km kratšia a bez stúpania.

Počasie neveštilo nič dobré a to presvedčilo naše zmoknuté duše, že off-roadikom to hádam dáme do Novalije aj skôr a bez ujmy.

Dážď doznieval a my sme sa plní elánu posadili na naše dvojkolesové strely. Prešli sme preeesne 10 km keď to prišlo znova....ale teraz fakt so všetkým, čo k správnej letnej búrke patrí.

Hneď sme vyťahovali celtu a hádzali ju cez seba a bicykle. 2 hodiny si to čupíme pri bicykloch a čakáme, že ktorý nás trafí pri tom búrkovom orchestri. Doteraz si nemyslím, že bolo práve najprezieravejšie skryť sa pod celtu aj s tou kopou železného šrotu, ktorý nás mohol zapáliť ako božia láska srdce veriaceho.

Krátka recenzia na celtu 3x3 metre. Je dobré ju mať. Ozaj sa pod ňu skryjú dva bicykle a dva dospelí jedinci. Dá sa rýchlo roztiahnuť, nepremoká až tak že moc a je aj bleskozvodná. Alebo možno len prináša šťasie ako štvorlístok v peňaženke, keď je roztiahnutá.

Každopádne sme mali najsilnejší zážitok dňa a vlastne aj celého výletu. Pre ilustráciu sily tohto živla v danom okamihu prinášame v pôvodnom znení prepis správy našich ubytovateľov:

(Od Velimíra sme odišli o 11:25 a správa prišla o 17:05) Velimír: “Hello! Where are you, we hope that you are OK”, Mara (u nej sme mali objednané ubytovanie v Novaliji): “…I am honestly worried how you will get to Novlja because the rain here is terrible!!! Anyway I wish you a lot of luck and hope to see you soon”.

Mara mala pravdu, dážď bol vskutku terrible.

Po tomto silnom zážitku predsa len prichádzame do Novalje. Zrče – známu disko pláž – obchádzame oblúkom. Ešte doznievajú spomienky na disko stan v Splite a aj stroboskopových výbojov sme tento deň mali už viac ako dosť. Ani Novalju si však už pozrieť nestíhame, ale hovorí sa, že je to pekné mestečko. Radšej sa ubytovávame a sušíme a oddychujeme. Trošku sme premokli a aj únava padá na naše hlavy. Ráno nás čaká mestečko Lun.

Totiž, keď sme boli u Velimíra, Mária si vedľa na teraske našla kamošku – tetu Američanku, ktorá s manželom prechádzala na bicykli zo Španielska až do Čiernej Hory. To sú frajeri (odhadom mohli mať viac ako 50 rokov, avšak na škodu, našu! Sme sa viac o nich nedozvedeli). No teta Američanka Márii poradila fakt veľkú vec. A že z mestačka Lun, čo je na konci ostrova Pag, premáva water taxi (pozn. prekladateľa: vodný taxík) na ostrov Rab. A berie aj bajky. Aj ľudí. Super. Lebo takto sa aspoň vyhneme dvom trajektovým prestupom – ostrov súš, súš ostrov - a hlavne jadranskej magistrále. Mária je super plánovač.

 

Tipy z trasy:

  • veru, tento raz to bude trošku poskromnejšie 
  • SPORT TRACKER cyklotrasa Pag-Novalja 

V ďalšom dieli sa vyberieme do mesta Lun a olivového hája s 2000 ročnými dovými olivami.

Zbogom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zeman ťahal Drahoša do bahna, no on sa nedal. Znamená to prehru?

Český prezident sa vôbec sa nezmenil.

KOŠICE KORZÁR

Raši podal trestné oznámenie pre marenie volieb župana

Upozorňuje na enormný počet neplatných hlasov.


Už ste čítali?